Garliavoje – geresnis sveikatos paslaugų prieinamumas

Greitosios medicinos pagalbos stoties medikai jau dirba geresnėmis sąlygomis, o tie, kuriems reikia pirminių psichikos sveikatos priežiūros paslaugų, netrukus galės lankytis pavojaus nekeliančiose patalpose. Tokios permainos laukia Garliavoje.

Atnaujino greitosios postą

Kauno rajono greitosios medicinos pagalbos stoties (GMPS) postas Garliavoje persikėlė į naujas patalpas. Iš medinuko prie pat Vytauto gatvės greitosios medikai persikėlė į giliau tame pačiame kieme, Vytauto g. 57A, esantį savivaldybės pastatą, kuriame įsikūrusi ir Respublikinės Kauno ligoninės (RKL) slaugos klinikos administracija. Naujosios patalpos pagal GMPS poreikius įrengtos už 40 tūkst. eurų. Iki šiol sename mediniame pastate glaudęsi medikai dabar turi kur kas geresnes sąlygas pailsėti tarp iškvietimų.

Kita Kauno rajono GMPS naujovė – jos centrinės būstinės kieme Pakraščio g. 7 Kaune atidaryta stoties automobilių plovykla ir saugykla. Šio objekto statyba atsiėjo per 78 tūkst. eurų. Plovykloje baigiama montuoti nauja įranga. Pasak stoties direktorės Nelitos Gudžiūnaitės-Bybartienės, šiemet įstaiga atsinaujino ir savo lėšomis įsigydama du naujus automobilius. Ši investicija siekė 122 tūkst. eurų. "Abejoju, ar su naujaisiais automobiliais į iškvietimus nuvyksime greičiau. Mūsų medikai į juos ir iki šiol atvykdavo gana greitai: jei atstumas iki paciento yra 20 km, greičiau kaip per 15 min. nenuvažiuosi. Pagal visus normatyvus kaimo vietovėse į skubų iškvietimą turime nuvykti per 25 min. Iki 90 proc. atvejų nuvykstame per tokį laiką. Mūsų nuvykimo į iškvietimo vietą laikas yra panašus kaip didžiuosiuose miestuose", – sakė stoties direktorė. Pasako jos, tai yra labai geras rodiklis.

Šiuo metu stotyje, kurios medikai budi visą parą, dirba 66 darbuotojai, į iškvietimus vykstama vienuolika automobilių. Keturi medikai ir keturi paramedikai-vairuotojai į iškvietimus vyksta iš Garliavos. Esant reikalui, į didžiausią pakaunės miestelį ir jo apylinkes greitosios medikų ekipažas atvyksta iš kitur.

Kauno rajono GMPS postai tolygiai išdėstyti visoje savivaldybės teritorijoje: Akademijoje, Garliavoje, Girionyse, Sitkūnuose, Domeikavoje ir Vilkijoje. Pasak N.Gudžiūnaitės-Bybartienės, tai miestą supančios žiedinės savivaldybės gyventojams leidžia tikėtis operatyvios pagalbos staiga sunegalavus ar įvykus nelaimingam atsitikimui.

Paliks nesaugias patalpas

Garliavoje pagerėjo ne tik čia dirbančių GMPS medikų ir paramedikų darbo sąlygos. Netrukus turėtų pasikeisti ir darbo sąlygos Garliavos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) Psichikos sveikatos priežiūros skyriuje, įsikūrusiame Vytauto g. 65.

Šis skyrius veikia sename, pokariu statytame pastate. "Pirmajame aukšte veikia Psichikos sveikatos priežiūros skyrius, o antrajame įrengti butai. Pastarųjų gyventojai grindis bandė sutvirtinti betono sluoksniu. O perdangos šiame name – medinės. Po šių pertvarkų ėmė linkti mūsų lubos, smarkiai trūkinėti sienos. Iškilo pavojus, kad ir antrojo aukšto gyventojai vieną dieną gali mums ant galvų nusileisti, – rodydama sutrūkinėjusias sienas, vaizdingai pasakojo Garliavos PSPC direktorė Nijolė Kliučienė. – Visam šiam pastatui reikia kapitalinio remonto. Kad galėtume toliau dirbti, mes iki šiol kiekvienais metais jį pasiremontuojame, nors, galima sakyti, tai yra pinigų metimas į balą. Juk tai yra senas pastatas, į kurį kažin ar verta investuoti."

Nesaugiomis tapusiose patalpose įsikūręs Garliavos PSPC Psichikos sveikatos priežiūros skyrius teikia pirminės psichikos sveikatos priežiūros paslaugas 12 268 pakaunės gyventojams (tiek gyventojų yra prisirašę prie šio skyriaus). Čia dirba gydytojai psichiatrai, vaikų ir paauglių psichiatrė, psichologė, socialiniai darbuotojai, bendruomenės slaugytojai. "Pas šio skyriaus specialistus lankosi ir tie žmonės, kuriems, susidūrus su didesnėmis problemomis, reikia tik psichologo pagalbos, ir tie, kuriems reikia psichiatro – jie turi tam tikrų sutrikimų ar serga tam tikromis ligomis. Lankosi ir žmonės, kuriems reikia psichiatro išvados darbovietei ar dėl leidimo įsigyti ginklui", – pasakojo N.Kliučienė. Ji priminė, kad pirminė psichikos sveikatos priežiūros paslauga teikiama ne tik psichikos ligomis sergantiems žmonėms. "Tai yra ir paslaugos, teikiamos tam, kad žmogus tomis ligomis nesusirgtų, arba tam, kad padėtų žmogui išspręsti ar palengvintų iškylančias emocines problemas", – aiškino Garliavos PSPC direktorė.

Šiuo metu Psichikos sveikatos priežiūros skyriui baigiamos įrengti patalpos gretimame pastate – PSPC priklausančioje Roko Šliūpo poliklinikoje Vytauto g. 63. Baigus remontą, Psichikos sveikatos priežiūros skyrius turėtų persikelti į šias, naujesnes, erdves. Pasak N.Kliučienės, šių patalpų remontas beveik baigtas, beliko perkelti telekomunikacijas, baldus ir pan. Čia perkėlus Psichikos sveikatos priežiūros skyrių, po tuo pačiu stogu dirbs Garliavos R.Šliūpo poliklinikos devyni šeimos gydytojai, pediatrė, chirurgai, akušeriai ginekologai, odontologai. Kaip poliklinikos naujoves N.Kliučienė įvardijo diabetinės pėdos kabinetą, kuriame per metus paslaugos suteikiamos daugiau kaip 300 pacientų. Praėjusiais metais modernizuotas ir poliklinikos akušerinis ginekologinis kabinetas, aprūpintas echoskopu, atnaujinta įranga. Kauno rajono savivaldybės lėšomis atnaujintas ir odontologinio rentgeno kabinetas, odontologai pradėjo teikti protezavimo paslaugas.

Nebereikės tiek vaikščioti

Į Vytauto g. 63 perkėlus Psichikos sveikatos priežiūros skyrių, po kurio laiko iš jo turėtų išsikelti Garliavos PSPC administracija. Atlaisvintas patalpas turėtų užimti Garliavoje veikiančios RKL konsultacijų poliklinikos specialistai.

"Kauno rajono savivaldybė, siekdama išplėsti specialistų prieinamumą gyventojams, pasiūlė Garliavos PSPC administracijos užimamose patalpose leisti plėstis RKL konsultacijų poliklinikai, kuriai šiuo metu taip pat trūksta vietos, o mūsų administraciją perkelti į Vytauto g. 57A. Juo šiuo metu naudojasi RKL slaugos klinika, budi GMPS medikai", – sakė N.Kliučienė. Pasak jos, bendruose pasitarimuose rasti abi įstaigas tenkinantys sprendimai, kitų metų pradžioje turėtų prasidėti su tuo susiję pokyčiai. "Tos patalpos kol kas – nesuremontuotos, nepritaikytos mums dirbti. Esame susitarę, kad patalpas ligoninė suremontuos 2018 m., nes šių metų ligoninės biudžete tokių lėšų numatyta nėra", – susitarimą priminė Garliavos PSPC direktorė.

Kiekvienoje seniūnijoje negalime pastatyti po polikliniką su antrinio lygio konsultacijas teikiančiais medikais, – tokių resursų savivaldybė neturi.

Dėl dviejų įstaigų keitimosi patalpomis susitarta rugsėjo pradžioje vykusiame susitikime, kuriame dalyvavo savivaldybės, RKL ir Garliavos PSPC atstovai. RKL Konsultacijų poliklinikos vedėjas Raimondas Kunickas tuomet pasidžiaugė, kad apsikeitus patalpomis būtų patogiau: šalia gydytojų specialistų (konsultantų) kabinetų įsikurtų ir registratūra, darbuotojams ir prisirašiusiesiems prie poliklinikos nebereikėtų su medicininiais dokumentais vaikščioti iš vieno pastato į kitą. Ligoninės atstovai pažadėjo Garliavos PSPC administracijai reikiamas patalpas suremontuoti RKL lėšomis.

"Kai patalpos bus suremontuotos, Garliavos PSPC administracija persikels į pastato Vytauto g. 57A antrąjį aukštą", – apie planuojamas permainas sakė N.Kliučienė.

Galiojančios tvarkos nekeis

Pasak Kauno rajono savivaldybės gydytojos Mildos Labašauskaitės, ne tik Garliavoje, bet ir visoje pakaunėje yra gana gerai išvystytas pirminės sveikatos priežiūros paslaugas teikiančių įstaigų tinklas: "Turime ir savivaldybei pavaldžių šias paslaugas teikiančių viešųjų įstaigų, ir privačių. Savivaldybė yra Garliavos, Pakaunės ir Vilkijos pirminės sveikatos priežiūros centrų (PSPC) steigėja. Jų padaliniai veikia, medikai dirba ir atokesnėse Kauno rajono vietovėse. Ten, kur, pavyzdžiui, nėra vaistinių, ambulatorijos paprastai yra sudariusios sutartį su vaistinėmis ir prekiauja vaistais", – pasakojo M.Labašauskaitė.

Ji pripažino, kad antrinio lygio specialistų rajone nėra daug. "Kiekvienoje seniūnijoje negalime pastatyti po polikliniką su antrinio lygio konsultacijas teikiančiais medikais, – tokių resursų savivaldybė neturi. Norint gauti tokias paslaugas, reikia važiuoti į miestą. Kai kurios antrinio lygio konsultacijos vis dėlto yra teikiamos RKL konsultacijų poliklinikoje Garliavoje, kai kurios – privačiose poliklinikose", – užsiminė M.Labašauskaitė. Ji pabrėžė, kad savivaldybė nuolat seka gyventojų poreikius, tiria jų nuomonę apie pakaunėje teikiamas pirminio lygio konsultacijas. "Įstaigos dalija pacientų pasitenkinimo paslaugomis anketas, kuriomis remiantis daroma ir įstaigos teikiamų paslaugų analizė. Remiantis anketiniais duomenimis, daugelis gyventojų yra patenkinti pirminės sveikatos priežiūros paslaugomis Kauno rajone", – sakė savivaldybės gydytoja.

M.Labašauskaitė priminė, kad pacientai patys renkasi tiek gydytoją, tiek gydymo įstaigą. "Jei paslaugos netenkina – galima persirašyti į kitą polikliniką. Be to, netoli Kauno kuriasi daug gyvenviečių su jaunomis mobiliomis šeimomis. Jos nori gauti daug kokybiškų paslaugų, už kurias, esant reikalui, gali susimokėti. Daugelis tų jaunų žmonių dirba mieste, jiems nekyla problemų sėsti į automobilį ir nuvažiuoti į miestą, kur gali gauti platų spektrą medicinos paslaugų", – apie jaunų šeimų mobilumą užsiminė savivaldybės gydytoja.

Pašnekovė pastebėjo tendenciją: gyventojų skaičius rajone auga, tačiau prisirašiusiųjų prie pirminės sveikatos priežiūros įstaigų skaičius išlieka panašus (skaičiuojant ir įsteigtas savivaldybės, ir privačias įstaigas). "Vadinasi, į pakaunę besikeliančios jaunos šeimos išlieka prisirašiusios prie gydymo įstaigų mieste. Savivaldybės tikslas yra išsaugoti ambulatorijų tinklą Kauno rajone, teikti paslaugas ir atokiose rajono vietose: medicinos punktuose ar organizuojant bendruomenės slaugytojų atvykimą. Medicinos punktų veikla yra nuostolinga, tačiau nemažam skaičiui kaimo žmonių jų uždarymas ir bendruomenės slaugytojų atvykimas į namus nėra priimtinas variantas. Todėl galiojančios tvarkos neketiname keisti", – sakė M.Labašauskaitė.



NAUJAUSI KOMENTARAI

Galerijos

Daugiau straipsnių